ludzie... sztuka... ludzie sztuki w fotografii
RSS
poniedziałek, 28 grudnia 2009
Szaleństwo portretowania na BP Portrait Award 2009

 

Sue Rubira Maggie

Portret, jako temat w malarstwie, zawsze dawał szansę młodym artystom do zdobycia gotówki w chwilach największych ich kłopotów finansowych. Młody Munch, Manet, impresjoniści czy nawet Picasso będąc na początku swojej kariery, łatwiej zdobywali zlecenia na portrety, które nie jednokrotnie ratowały ich przed głodem, niż uzyskiwali zapłatę za inne, świetne swoje prace, ale o innej tematyce. Mecenas bardziej skory był do zapłaty za swój wizerunek, na którym było coś widać, może nawet pewne podobieństwo do portretowanej osoby, niż za wizję artystyczną, czy postrzeganie świata często niezrozumiałe, bo nowatorskie, autorskie, wyjątkowe.

Sue Rubira Maggie, detal

Tę historyczną zasadę przypomniała mi wystawa w Dean Gallery w Edynburgu BP Portrait Award 2009. Wystawa jest konsekwencją konkursu organizowanego przez National Portrait Gallery w Londynie w temacie portretu właśnie. Prestiżowego konkursu bo organizowanego już od trzydziestu lat, a od dwudziestu sponsorowanego przez BP, z nagroda główną £ 25,000. Co roku wystawy są wydarzeniem śledzonym nie tylko przez uczestników, których z kolejnymi latami jest coraz więcej (1901 artystów przystąpiło w tym roku), ale przez całe środowisko – w końcu to przy okazji takich imprez odkrywa się nowe talenty.

             

                      Peter Monkman Changeling 2 - First Prize

W tym roku pierwszą nagrodę otrzymał Peter Monkman, 44-letni nauczyciel plastyki z Surrey. Nagrodzony portret to przedstawienie jego córki Anna. Dobrze się stało, że docenione zostało właśnie to płótno. Przez swoją malarskość, delikatność i tajemniczość ujęcia postaci, obraz wyróżnia się z całej masy hiperrealistycznych, wręcz fotograficznych przedstawień. Ratuje istotę malarstwa, jego magii, nie poddaje się naśladownictwu kliszy fotograficznej, czy raczej matrycy LCD.

 Inną atrakcją wystawy jest uderzający portret Harryego Patch, który aż do śmierci w lipcu w wieku 111 lat, był ostatnim brytyjskim żołnierzem walczącym w okopach I Wojny Światowej, autorstwa Dan Llewelyn Halla.

Na wystawie zawisło 56 obrazów ukazujących różne techniki i style w malarstwie, to również 56 sportretowanych osobowości o różnych charakterach i życiowych historiach, o czym próbują nam opowiedzieć starający się to uchwycić na płótnie artyści. Czy im się to udało, warto sprawdzić samemu.

 Karl Rudziak John Anthony Portsmouth Football Club Westwood, detal

 Annalisa Avancini Manuel - Third Prize

 Jose Luis Corella Imagine

 Miriam Escofet Guillem

 Mary Jane Ansell Georgie

 Lee Father Gail Porter

            

             Edward Sutcliffe On Assi Ghat

            

             Louis Smith George

            

             Isobel Peachey Ruth

            

                              Mark Jameson Benfica Blue - BP Young Artist Award

 

 

00:51, mat-guru
Link Komentarze (1) »